5 zagadek i krótkich historyjek detektywistycznych, które przetestują twoją umiejętność logicznego myślenia


Pierwsze znane dziś zagadki pojawiły się w starożytnym Babilonie. Nawet w dzisiejszych czasach, są one doskonałym sposobem na rozrywkę i sprawdzenie naszej spostrzegawczości i logiki. Przekonajcie się, czy macie w sobie coś z detektywa i rozwiążcie pięć poniższych zagadek.

Odpowiedzi podane zostały na końcu artykułu.

1. Które drzwi są bezpieczne?

Pewnego poranka, mała Mary została uwięziona w zamku w Kostaryce. Były tam 4 różne drzwi, lecz tylko jedne z nich prowadziły do wyjścia. Oto co było za każdym z nich:

1. Lawa, która stopiłaby człowieka natychmiastowo

2. Zabójczy klaun, który zatłukł by każdego na śmierć

3. Straszliwy mróz, w którym nie przetrwałaby żadna osoba

4. Policjanci, którzy bez wahania zastrzeliliby każdego mężczyznę i kobietę

Które drzwi powinna wybrać?

2. Wieża Eiffela

Francuski pisarz, Guy de Maupassant nienawidził widoku Wieży Eiffela w takim stopniu, że każdego dnia jadł obiad wyłącznie w miejscu, z którego nie mógł jej zobaczyć. Co to za miejsce?

3. Morderstwo w saunie

4 przyjaciół regularnie odwiedzało razem saunę. Zawsze mieli ze sobą określone przedmioty – muzyk Jack zabierał iPoda aby móc słuchać muzyki, Steve, będący bankierem, miał ze sobą termos, z którego pił herbatę. Patrick i Michael byli prawnikami i obaj brali ze sobą dokumenty do przeglądania.

Pewnego dnia, Patrick został znaleziony martwy. Został on zabity przez jakiś ostry obiekt. Policja przeprowadziła dochodzenie, ale nie znalazła narzędzia zbrodni.

Jak to się mogło stać?

4. Rozbita statuetka

John był sam w domu, gdy usłyszał jakiś hałas w pokoju swojej żony. Gdy wszedł do środka, zobaczył, że jej ulubiona statuetka została rozbita. Kątem oka dostrzegł jak ktoś wybiega z pokoju.

John próbował dogonić włamywacza, lecz po wybiegnięciu na ulicę, jego okulary zaparowały z powodu mrozu. John nie był w stanie nic zobaczyć, a w tym czasie, włamywacz zdążył uciec.

John opowiedział o sprawie policjantowi, lecz ten odmówił wszczęcia dochodzenia, twierdząc, że John kłamie i to on sam stłukł statuetkę.

Czy John rzeczywiście okazał się kłamcą?

5. Zamknięty samochód

Mężczyzna został zastrzelony w samochodzie. Na jego ubraniu nie było śladu prochu, co oznaczało, że morderca nie znajdował się wewnątrz auta w momencie oddania strzału. Co więcej, ani w karoserii, ani w szybie nie było otworu po kuli, a wszystkie drzwi i okna były zamknięte.

Jak dokonano morderstwa?

Odpowiedzi:

1. Drzwi nr 4 – Policjanci zastrzeliliby każdego mężczyznę i kobietę, ale Mary nie jest żadnym z nich. Jest dzieckiem.

2. Restauracja, zlokalizowana bezpośrednio pod samą wieżą.

3. Patrick został zabity przez Steve’a, który przemycił w termosie sopel lodu. Narzędzie zbrodni stopniało zanim policja zdążyła przybyć na miejsce.

4. Tak. John twierdzi, że wybiegł na ulicę w pogoni za włamywaczem, ale szkła okularów nie zaparują gdy wyjdzie się z ciepłego pomieszczenia na mróz. John nie miał odwagi przyznać przed żoną, że to on zbił jej ulubioną statuetkę.

5. Mężczyzna znajdował się w kabriolecie. Morderca zastrzelił go, a następnie rozłożył dach.


0 Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *